Для подтверждения авторства введите
e-mail, указанный при добавлении материала.
На этот адрес электронной почты будет отправлена ссылка для редактирования

конспект урока Краткосрочное планирование

Тақырыбы: Ботаника – өсімдіктер туралы ғылым. Жер бетінде өсімдіктердің көптүрлілігі туралы жалпы мәліметтер.

Ботаникалық білімнің негізгі қолданылуы. Өсімдіктердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы. Қазақстанда кең таралған өсімдіктер.
Мақсаты: Биология ғылымының өсімдіктерді зерттейтін саласы – ботаника, оның табиғатпен, адаммен байлынысын айта орытып Қазақстанда кең таралған өсімдіктер туралы ақпарат беру.

Міндеті:

  • Өсімдіктердің саналуандылығын мысалдар келтіре отырып түсіндіру.
  • Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту.
  • Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.

Қолданылатын модульдер: АКТ-ны пайдалану; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Стратегиялар: «Диалогты оқыту», «Өзін-өзі реттеу», «СТО элементтері».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар.
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру, сабақтың өмірмен байланыстығын ескерту. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Негізгі бөлім
(25 минут) Электронды оқулық бойынша осы сыныпта қарасыратын материалдарға жалпы шолу жасау. Ботаника ғылымының мәнісін жан-жақты түсіндіру. Жаңа тақырып бойынша ақпаратты интерактивті тақта арқылы қабылдай отырып, сұрақтарын қояды.
Электронды оқулық.
Қорытынды
(10 минут) Өсімдіктерді зерттейтін ғылым қалай аталады? «Өсімдіктану» оқулығының авторы кім? т.б.
Үй тапсырмасы: Кіріспе.
РЕФЛЕКСИЯ Түрлі деңгейдегі сұрақтарға жауап бере отырып білімдерін бекітеді.

Сабақтан алған әсерлерін жазады. Формативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау
Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы: І тарау. Өсімдіктермен жалпы танысу. Мәдени және жабайы, біржылдық және көп жылдық, дәрілік және әсемдік өсімдіктер. Өсімдіктердің тіршілік формалары: ағаштар, бұталар, бұташықтар, шөптесін өсімдіктер.
Мақсаты: Өсімдіктің тіршілік формалары мен қандай мақсатта өсірілетінін мысалдар келтіре отырып ұғынуға әрекет жасау.
Міндеті: Өсімдіктер туралы жалпы мағлұмат алады; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер: АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Стратегиялар:«СТО элементтері», «Диалогты оқыту», «Өзін-өзі реттеу».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(13 минут) Өсімдіктерді қорғау не үшін керек? Биология ғылымының қандай салаларын білесіздер? т.б. Өткен тақырыпты оқушылар ауызша айтады. Бір-біріне сұрақ қоя отырып білімдерін тексереді. Деңгейлік сұрақтар.
Негізгі бөлім
(25 минут) Жаңа тақарыпты интерактивті тақта арқылы түсіндіру.
Түрлі деңгейлік тапсырмалады топ болып орындауға шақыру. Жаңа ақпаратты тыңдап болғаннан кейін термин сөздерді дәптерлеріне түртіп алады.
Электронды оқулық, интерактивті көрсетілім.
Қорытынды
(5 минут) Мәдени өсімдіктерге қандай өсімдіктер жатады? Оларды неліктен мәдени өсімдіктер деп атайды? Өсімдіктерді тіршілік формаларына қарай неше топқа бөледі? Мысал келтіріңіз. т.б.
Үй тапсырмасы. Тақырыпқа байланысты қосымша материалдарды іздеп реферат немесе баяндама немесе конспект түрінде орындау.
РЕФЛЕКСИЯ Интерактивті тақта арқылы көрсетілген түрлі деңгейлі сұрақтарға жауап береді.
Алған білімдерін тиянақтау негізінде тест жұмысын құрастырады.

Сабақтан алған әсерлерін жазады.
Суммативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау
Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы: Өсімдіктердің белгілері. Гүлді өсімдіктер. Гүлді өсімдіктердің мүшелері. Өсімдіктер тірі организм және биожүйе ретінде. Тұқымды және споралы өсімдіктер.
Мақсаты: Өсімдіктер әлеміне тән белгілерді көрсете отырып, олардың жіктелуін көрсету.
Міндеті: Өсімдіктердің жүйеленуін мысалдар келтіре отырып түсіндіру; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер:Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу; АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Стратегиялар: «Диалогты оқыту», «Зерттеушілік жұмыс», «Өзін-өзі реттеу».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру, сабақтың өмірмен байланыстығын ескерту. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(15 минут) Мәдени дақылдар қандай бағытта өсіріледі? Адам үшін мәдени өсімдіктердің қандай маңызы бар? Қазақстанда бидайдың қандай іріктемелері өсіріледі? Ағаштар, бұталар, бұташықтар, шөптесін өсімдіктердің қандай түрлерін білесіңдер? және т.б. Өткен тақырыпты оқушылар ауызша айтады. Бір-біріне сұрақтар қоя отырып білімдерін тексереді. Суммативті бағалау Деңгейлік сұрақтар
Негізгі бөлім
(20 минут) Оқулықпен жұмыс жасатқызу. Түрлі деңгейлік тапсырмалары бар таратпа материалдарын беру.
№ 1 зертханалық жұмыс. Споралы және тұқымды (ашықтұқымды және жабықтұқымды) өсімдіктер: көкек зығыры, қырықжапырақ, кәдімгі қарағай, жұмыршақ, қызанақ. Мәтінді бөліп оқыған оқушылар бір-біріне түсіндіреді. Жұппен деңгейлік тапсырмалар орындайды.
Кеппешөптерді және интерактивті тақтаны қолдана отырып зертханалық жұмысты орындайды. Электронды оқулық, деңгейлік тапсырмалар, интерактивті тақта, зертханалық жұмыс дәптер.
Қорытынды
(5 минут) Өсімдіктерге тән қандай ортақ белгілер бар? Өсімдіктерді жіктеу дегеніміз не? Жәкеу мен жүйелеудің айырмашылығы неде? және т.б.
Үй тапсырмасы:тақырып бойынша қосымша материалдар іздеу.
РЕФЛЕКСИЯ Сұрақтарға жауап бере отырып тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтайды.

Сабақтан алған әсерлерін жазады. Формативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау
Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы:Ұлғайтқыш құралдар: микроскоп, ұлғайтқыш әйнек. Ұлғайтқыш құралдарды қолдану тәсілдері. Препараттар даярлау. Материалдар және құрал жабдықтар. Қауіпсіздік техникасы.
Мақсаты: Зертханылық жұмыс кезіңде ұстанатын қауіпсіздік ережелерімен таныса отырып, ұлғайтқыш әйнек, микроскоптың құрысын жете меңгеру.
Міндеті: Зертханалық жұмыс барысында миркопрепарат жасау дағдысын қалыстастыру; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер:Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу; АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту;
Стратегиялар: «Диалогты оқыту», «Зерттеушілік жұмыс», «Өзін-өзі реттеу».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(15 минут) Түрлі деңгейлік тапсырмалары бар дидактикалық материалдарды орындатқызу. Өткен тақырыпты қаншалықты меңгергенін оқушылар жазбаша жұмыс орындай арқылы көрсетеді. Суммативті бағалау Деңгейлік сұрақтар
Негізгі бөлім
(20 минут) Оқулықпен, интерактивті тақтамен, микроскоппен, ұлғайтқыш әйнекпен жұмыс жасай отырып зертханылық жұмысты орындайды.
№ 2 зертханалық жұмыс.
Ұлғайтқыш құралдармен және зертханалық құрал-саймандармен танысу. Интерактивті тақта арқылы жаңа ақпаратты алған оқушы зертханылық жұмысты орындайды. Электронды оқулық, интерактивті тақта, зертханалық жұмыс дәптер.
Қорытынды
(5 минут) Жасуша тірі ағза екенін қалай дәлелдейсіздер? Микроскоп бұзылып қалмау үшін қандай ережелерді сақтау керек? Ұлғайтқыш қоләйнектің тұтқалы ұлғайтқыш әйнектен айырмалығы неде? және т.б.
Үй тапсырмасы: §1 оқу.
РЕФЛЕКСИЯ Сұрақтарға жауап бере отырып тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтайды.

Сабақтан алған әсерлерін жазады. Формативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау

Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы:Жасуша – өсімдік организмінің негізгі құрылым бірлігі. Өсімдік жасушасының құрылысы: қабықша, цитоплазма, ядро, пластидтер, жасуша шырынына толы вакуоль, қосындылары. Пішіні мен мөлшері бойынша жасушалардың алуантүрлілігі.
Мақсаты: Жасуша, оның негізгі құрам бөліктерімен танысу.
Міндеті: Жасушаның құрылысын модульдік технологиямен көрсету; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер: АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Стратегиялар: «Диалогты оқыту», «Зерттеушілік жұмыс», «Джиксо», «Өзін-өзі реттеу».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру, сабақтың өмірмен байланыстығын ескерту. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(15 минут) Микропрепаратты жасау тәртібі қандай? Микроскоптың неше есе үлкейтіп көрсететінін қайдан білеміз? т.б. Өткен тақырыпты оқушылар ауызша айтады. Бір-біріне сұрақ қоя отырып білімдерін тексереді. Формативті бағалау Деңгейлік сұрақтар.
Негізгі бөлім
(20 минут) Оқулықта берілген мәтінді «Джиксо» әдісімен оқушыларға оқыту.
Оқыған мәтінді қаншалықты меңгергенін көру үшін кластар құру беріледі.
№ 3 зертханалық жұмыс. Пияз өңінің, жапырақ эпидермисінің микропрепараттарын даярлау. Мәтінді бөліп оқыған оқушылар бір-біріне түсіндіреді.
Тақырып бойынша кластер құрып, зертханалық жұмысты орындайды.
Электронды оқулық, кесте, зертханалық жұмыс дәптері.
Қорытынды
(7 минут) Жасуша қабықшасының ерекшелегі және атқаратын қызметі қандай? Саңылау дегенді қалай түсінесіңдер? Ядроның, вакуольдың, пластидтің қызметі қандай? т.б.
Үй тапсырмасы §2 оқу.
РЕФЛЕКСИЯ Түрлі деңгейлік сұрақтарға жауап береді.

Сабақтан алған әсерлерін жазады. Суммативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау
Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы:Жасушалардың тіршілік әрекеттері. Жасушаның өсуі және бөлінуі. Жасушаның тыныс алуы және қоректенуі. Цитоплазманың қозғалысы. Жасушалардың тіршілік әрекеттерінің қоршаған орта жағдайларына тәуелділігі.
Мақсаты: Зертханалық жұмысты орындай отырып өсімдік жасушасының құрылысымен танысу.
Міндеті: Жасушаның құрылысын модульдік технологиямен көрсету; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер: Диалогты оқыту, АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Стратегиялар:«Зерттеушілік жұмыс», «Жұппен жұмыс», «Өзін-өзі реттеу».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(15 минут) Пияздың өңінен жасалған препараттан жасушаның анық көрінген бөліктерін атаңыздар. Саңылау дегенді қалай түсінесіңдер? және т.б. Өткен тақырыпты түрлі деңгейлік сұрақтарға жауап беру арқылы қаншалықты меңгергендерін білдіреді. Формативті бағалау Деңгейлік сұрақтар
Негізгі бөлім
(20 минут) Зертханылық жұмысты орындатқыза отырып жасушаның тіршілік әрекеттерін түсінуге бағыттау.
№ 4 зертханалық жұмыс.
Элодея жапырағын, жапырақ өңін мысалға алып өсімдік жасушасының құрылысын зерттеп білу. Интерактивті тақта арқылы зертханалық жұмыстың орындалу тәртібімен таныса отырып, жеке дара зертханалық жұмысты орындайды. Элодея жапырағының өңін, жасушасында болатын құбылысты көре отырып, қорытынды жасайды. Электронды оқулық, интерактивті тақта, зертханалық жұмыс дәптер.
Қорытынды
(5 минут) Өсімдіктердің түрлі түсті болуы жасушаның қандай бөлігіне байланысты? Цитоплазманың қасиеті қандай және оны неліктен жасушаның тірі заты дейді? және т.б.
Үй тапсырмасы: тақырып бойынша қосымша материалдар іздеп, меңгеру.
РЕФЛЕКСИЯ Сұрақтарға жауап бере отырып тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтайды.

Сабақтан алған әсерлерін жазады. Суммативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау
Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы:Жасуша құрамындағы органикалық заттар: көмірсулар, нәруыздар, майлар және бейорганикалық заттар: су, тұз ерітінділері. Қоректік заттардың қорға жинақталуы.
Мақсаты: Жасушаның құрамында органикалық және бейорганикалық заттардың болатынына тәжірибелер жасай отырып көз жеткізу.
Міндеті: Ағзалық және бейағзалық заттардың түрлері мен қасиеттері жайлы мағлұмат беру; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Стратегиялар: «Диалогты оқыту», «СТО элементтері», «Өзін-өзі реттеу».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(15 минут) Ауызша сабақ сұрай отырып, кейбір оқушыларға таратпа материалдар беру арқылы алған білімдерін тиянақтау. Өткен тақырыпты оқушылар ауызша айтады. Бір-біріне сұрақ қоя отырып білімдерін тексереді. Суммативті бағалау Деңгейлік сұрақтар
Негізгі бөлім
(20 минут) Органикалық және бейорганикалық заттардың жасуша құрамында болатынын дәледеу мақсатында тәжірибе жұмысының ретімен таныстыру. Жұппен түлі тәжірибелер жасай отырып, жасушаның құрамында болатын заттарды бақылайды. Оқулық, тәжірибе жасауға арналған құрал-жабдықтар.
Қорытынды
(5 минут) Органикалық заттарға не жатады? Бейорганикалық заттардың маңызы қандай? және т.б.
Үй тапсырмасы. «Ағзалық және бейағзалық заттар» тақырыбында қосымша материалдар іздеу.
РЕФЛЕКСИЯ Сұрақтарға жауап бере отырып тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтайды.

Сабақтан алған әсерлерін жазады. Формативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау
Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы:Ұлпалар туралы түсінік. Өсімдік ұлпаларының түрлері: түзуші, жабын, негізгі (ассимиляциялық және қорға жинақтаушы), өткізгіш, механикалық ұлпалар. Өсімдік мүшелерінің жасушалық құрылысы. Өсімдік — көпжасушалы организм.
Мақсаты: Ұлпа туралы мағлұмат алу.
Міндеті: Ұлпа, оның түрлері мен қызметін мысалдар келтіре отырып меңгеру; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Стратегиялар: «Диалогты оқыту», «Джиксо», «Өзін-өзі реттеу», «СТО элементтері»

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(15 минут) Жасушаның құрамында қандай заттар бар? Өсімдік ағзасында қор заты ретінде не жиналады? және т.б. Өткен тақырыпты оқушылар ауызша айтады. Бір-біріне сұрақ қоя отырып білімдерін тексереді. Формативті бағалау Деңгейлік сұрақтар
Негізгі бөлім
(20 минут) Оқулықта берілген мәтінді «Джиксо» әдісімен оқушыларға оқыту.
Оқыған мәтінді қаншалықты меңгергенін анықтау негізінде таратпа материалдар беру. Жауабын интерактивті тақта арқылы талдатқызу.
Мәтінді бөліп оқыған оқушылар бір-біріне түсіндіреді. Жұппен деңгейлік тапсырмалар орындайды.
Интерактивті тақта арқылы деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Оқулық, деңгейлік тапсырмалар, интерактивті тақта.
Қорытынды
(5 минут) Ұлпаға анықтама беріп, өсімдік ұлпаларын атаңдар. Тірек ұлпа жасушаларының ерекшеліктері және атқаратын қызметі қандай? және т.б.
Үй тапсырмасы §3,4 оқу.
РЕФЛЕКСИЯ Сұрақтарға жауап бере отырып тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтайды.

Сабақтан алған әсерлерін жазады. Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау
Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы:Тұқымның сыртқы және ішкі кұрылысы. Тұқымның типтері. Даражарнақты және қосжарнақты гүлді өсімдіктердің тұқымдарының құрылысы.
Мақсаты: Өсімдіктің көбею мүшесі –тұқым, оның құрылысымен, түрімен, қызметімен танысу.
Міндеті: Тұқымның ішкі және сыртқы құрылысын және фунциясын меңгереді; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Стратегиялар: «Диалогты оқыту», «Зерттеушілік жұмыс», «Джиксо», «Өзін-өзі реттеу».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру, сабақтың өмірмен байланыстығын ескерту. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(15 минут) Өткізгіш ұлпа жасушаларының ерекшеліктері қандай? Бөліп шығарушы ұлпа нешеге бөлінеді? және т.б. Өткен тақырыпты оқушылар ауызша айтады. Бір-біріне сұрақ қоя отырып білімдерін тексереді. Суммативті бағалау Деңгейлік сұрақтар
Негізгі бөлім
(20 минут) Интерактивті тақта арқылы тұқым туралы мағлұмат беру.
№5 зертханалық жұмыс.
Даражарнақты және қосжарнақты өсімдік тұқымдарының құрылысы. Көкөніс дақылдарының алуантүрлі тұқымдарымен танысу «Тұқым» жайлы мағлұматты тындағаннан кейін зертханалық жұмыс жасайды. Оқулық, интерактивті тақта, зертханалық жұмыс дәптер.
Қорытынды
(5 минут) Қос жарнақты және дара жарнақты тұқымдардың ұқсастығы мен айырмашалығы неде? Дара жарнақтылардың тұқым жарнағы қандай қызмет атқарады? және т.б.
Үй тапсырмасы §25 оқып, конспектілеу.
РЕФЛЕКСИЯ Сұрақтарға жауап бере отырып тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтайды.

Сабақтан алған әсерлерін жазады. Формативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау

Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы:Тұқымның органикалық және бейорганикалық заттары. Тұқымдағы өсімдік ұрығы. Тұқымдардың алуантүрлілігі. Тұқымдардың өнуі, топыраққа сіңіру тереңдігі. Тұқымдардың таралуы, шаруашылық маңызы.
Мақсаты: Тұқымның құрамында болатын минералды және органикалық заттарды анықтау, олардың қасиетімен танысу.
Міндеті: Тұқымның құрамын, түрлерін, өнуін және таралуын модульдік технологиямен көрсету; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер: АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Стратегиялар: «Диалогты оқыту», «Зерттеушілік жұмыс», «Джиксо», «Өзін-өзі реттеу».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру, сабақтың өмірмен байланыстығын ескерту. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(15 минут) Қос жарнақты тұқымның құрылысын талдап беріңдер. Ұрықтан өсімдік дамитынын қалай түсінесіңдер? Қос жарнақты және дара жарнақты тұқымның ұқсастығы мен айырмашылығын қайдын көреміз? Дара жарнақтылардың тұқым жарнағы қандай қызмет атқарады? т.б. Өткен тақырыпты оқушылар ауызша айтады. Бір-біріне сұрақ қоя отырып білімдерін тексереді. Суммативті бағалау Деңгейлік тапсырмалар.
Негізгі бөлім
(20 минут) Оқулықта берілген мәтінді «Джиксо» әдісімен оқушыларға оқыту.
Оқыған мәтінді қаншалықты меңгергенін көру үшін кластар құру беріледі.
Электронды оқулықтан тұқымның қалай өнетінін бақылайды. Мәтінді бөліп оқыған оқушылар бір-біріне түсіндіреді.
Тақырып бойынша кластер құрады.
Оқулық, кесте,
Қорытынды
(7 минут) Ұлпа дегеніміз не? Сөзжұмбақ шешкізу.
Үй тапсырмасы §26-28,6,7-кестені толтыру.
РЕФЛЕКСИЯ Тұқымның өнуі мен құрамындағы заттарды анықтау үшін қандай тәжірибе жасауға болатынын түсіндіреді.
Сабақтан алған әсерлерін жазады. Формативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау
Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы:Өсімдіктің вегетативтік мүшесі ретінде тамырдың сыртқы және ішкі құрылысы.
Мақсаты: Өсімдіктің өсімді мүшесі – тамыр және тамыр жүйесі туралы мағлұмат беру.
Міндеті: Тамыр типтерін және оның қызметін модульдік технологиямен көрсету; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер: АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Стратегиялар:«Жұппен жұмыс», «Диалогты оқыту», «Зерттеушілік жұмыс», «Джиксо», «Өзін-өзі реттеу».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру, сабақтың өмірмен байланыстығын ескерту. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(13 минут) Тұқымның өнуіне қажетті жағдайларды атап тәжірибені түсіндіріңдер. Тұқым өнуі үшін қоректік заттарды қайдан алады? Неге жүгері мен бидай тұқымдарын себердің алдында бірнеше күн суға салып қояды? т.б. Өткен тақырыпты оқушылар ауызша айтады. Бір-біріне сұрақ қоя отырып білімдерін тексереді. Деңгейлік сұрақтар.
Негізгі бөлім
(25 минут) Жаңа тақарыпты интерактивті тақта арқылы түсіндіру.
№6 зертханалық жұмысты орындатқызу. Тақырыбы: Өскіндерден тамырдың сыртқы құрылысын зерттеп білу (ас бұршақтың, асқабақтың, үрме бұршақтың және бидайдың).
Мақсаты: тамыр жүйелерінің түрлерімен танысу; тамыр жүйелерін анықтау мен оларды бір-бірінен ажырату дағдыларын қалыптастыру. Жаңа ақпаратты тыңдап болғаннан кейін термин сөздерді дәптерлеріне түртіп алады.
Кеппе шөптер мен электронды көрсетілім арқылы зертханалық жұмысты жасайды, қорытындысын шығарады. Электронды оқулық, интерактивті көрсетілім, зертханалық жұмыс дәптері.
Қорытынды
(5 минут) Тамырдың қызметі қандай? Тамыр шығу тегіне қарай нешеге бөлінеді, олар қайдан пайда болады? т.б.
Үй тапсырмасы §5 оқу.
РЕФЛЕКСИЯ Интерактивті тақта арқылы көрсетілген түрлі деңгейлі сұрақтарға жауап береді.

Сабақтан алған әсерлерін жазады. Суммативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау
Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы:Тамыр аймақтары: бөліну, созылу, сору, өткізу. Тамырдың ұшы – тамыр оймақшасы. Тамырдың өсуі. Тамыр түктері, олардың тамыр және бүкіл өсімдіктің тіршілік әрекеттеріндегі рөлі.
Мақсаты: Өсімдіктің вегетативтік мүшесі – тамыр, оның аймақтарының құрылысымен, қызметімен танысу.
Міндеті: Тамыр бөлімдерін модульдік технологиямен көрсету; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер: АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Стратегиялар: «Диалогты оқыту», «Зерттеушілік жұмыс», «Джиксо», «Өзін-өзі реттеу».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру, сабақтың өмірмен байланыстығын ескерту. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(15 минут) Вегетативті мүше дегеніміз не? Тамырдың қызметі қандай? Тамыр шығу тегіне қарай неше бөлінеді? Кіндік тамыр жүйесі бар өсімдіктерді ата және т.б. Өткен тақырыпты оқушылар ауызша айтады. Бір-біріне сұрақ қоя отырып білімдерін тексереді. Суммативті бағалау Деңгейлік сұрақтар
Негізгі бөлім
(20 минут) Оқулықта берілген мәтінді «Джиксо» әдісімен оқушыларға оқыту.
Оқыған мәтінді қаншалықты меңгергенін анықтау негізінде таратпа материалдар беру. Жауабын интерактивті тақта арқылы талдатқызу.
№7 зертханалық жұмыс.
Тамырдың өсу (созылу) аймағын тауып анықтау. Мәтінді бөліп оқыған оқушылар бір-біріне түсіндіреді. Жұппен деңгейлік тапсырмалар орындайды.
Электронды оқулықтан тамыр аймақтарын көрсетеді.
Зертханалық жұмысты орындайды. Оқулық, электронды оқулық, деңгейлік тапсырмалар, интерактивті тақта, зертханалық жұмыс дәптер.
Қорытынды
(5 минут) Тамырда қандай бөлімдер болды? Бөліну аймағында неше қабат болады? және т.б.
Үй тапсырмасы §6 оқып, 10 ә-суретті салу.
РЕФЛЕКСИЯ Сұрақтарға жауап бере отырып тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтайды.
Сабақтан алған әсерлерін жазады. Формативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау
Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы:Тамырдың түрлері (негізгі, жанама, қосалқы). Тамыр жүйесінің типтері: кіндік және шашақ тамырлар. Атқаратын қызметіне байланысты тамырдың маңызы: өсімдіктің қоректенуі, топыраққа бекінуі, көбеюі, қоректік заттарды қорға жинақтауы. Атқаратын қызметіне байланысты тамырдың түрөзгерістері.
Мақсаты: Тамыр түрөзгерісі, оның түрлері және тыңайтқыштар жайлы мағлұмат алу.
Міндеті: Тамыр түрөзгерісін модульдік технологиямен көрсету; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер: Диалогты оқыту, АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Стратегиялар:«Зерттеушілік жұмыс», «Джиксо», «Өзін-өзі реттеу».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру, сабақтың өмірмен байланыстығын ескерту. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(15 минут) Тамыр түкшелері бар аймақты неліктен сору аймағы деп атайды? Тамырдың ұшынан өсетінін дәлелдейтін тәжірибені түсіндіріңдер және т.б. Өткен тақырыпты оқушылар ауызша айтады. Бір-біріне сұрақ қоя отырып білімдерін тексереді. Суммативті бағалау Деңгейлік сұрақтар
Негізгі бөлім
(20 минут) Оқулықта берілген мәтінді «Джиксо» әдісімен оқушыларға оқыту.
Оқыған мәтінді қаншалықты меңгергенін анықтау негізінде таратпа материалдар беру. Жауабын интерактивті тақта арқылы талдатқызу.
№8 зертханалық жұмыс.
Тамырдың түрөзгерістері. Мәтінді бөліп оқыған оқушылар бір-біріне түсіндіреді. Жұппен деңгейлік тапсырмалар орындайды.
Интерактивті тақта арқылы тамыр түрөзгерісінің түрлері және олардың бір-бірінен айырмашылығы жайлы мағлұмат алады.
Зертханалық жұмысты орындайды. Оқулық, электронды оқулық, деңгейлік тапсырмалар, интерактивті тақта, зертханалық жұмыс дәптер.
Қорытынды
(5 минут) Өсімдік қалай қоректенеді? Өсімдік үшін минералды заттардың маңызы қандай? Түрөзгеріс деген не және оның қандай маңызы бар? және т.б.
Үй тапсырмасы §7, 8 оқып, 3-кестені сызып алу.
РЕФЛЕКСИЯ Сұрақтарға жауап бере отырып тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтайды.
Сабақтан алған әсерлерін жазады. Формативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау
Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы:Өсімдік өркендерінің құрылысы мен маңызы. Бүршік – өсімдіктің ұрықтық (бастапқы) өркені. Вегетативтік және генеративтік бүршіктер. Бүршіктен өркеннің дамуы. Жылдық өркен. Өсімдіктің бұтақтануы. Бұтақтануды көбейтудің тәсілдері.
Мақсаты: Өркен және бүршіктің құрылысымен, түрлерімен, қызметімен танысу.
Міндеті: Өсімдіктің вегетативті және генеративті мүшелердің бастамасы бүршіктің құрылысын және өркеннің түрлері мен маңызын меңгеру; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Стратегиялар: «Диалогты оқыту», «Зерттеушілік жұмыс», «Джиксо», «Өзін-өзі реттеу».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру, сабақтың өмірмен байланыстығын ескерту. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(15 минут) Түрөзгеріс деген не және оның қандай маңызы бар? Түйнек тамырдың жемтамырдан айырмашылығы қандай? Емізік тамырдың нағыз тамырдан айырмашылығы неде? және т.б. Өткен тақырыпты оқушылар ауызша айтады. Бір-біріне сұрақ қоя отырып білімдерін тексереді. Суммативті бағалау Деңгейлік сұрақтар
Негізгі бөлім
(20 минут) Оқулықта берілген мәтінді «Джиксо» әдісімен оқушыларға оқыту.
Оқыған мәтінді қаншалықты меңгергенін анықтау негізінде таратпа материалдар беру. Жауабын интерактивті тақта арқылы талдатқызу.
№ 9 зертханалық жүмыс.
Вегетативтік және гүл бүршіктерінің құрылысы. Мәтінді бөліп оқыған оқушылар бір-біріне түсіндіреді. Жұппен деңгейлік тапсырмалар орындайды.
Интерактивті тақта арқылы деңгейлік тапсырмаларды орындап, зертханалық жұмыс жасайды. Оқулық, деңгейлік тапсырмалар, интерактивті тақта, зертханалық жұмыс дәптер.
Қорытынды
(5 минут) Бүршік неліктен бастапқы өркен деп аталады? Өсу бүршігі мен гүл бүршігінің айырмашылығы неде? және т.б.
Үй тапсырмасы §9 оқып, 14 суретті салу.
РЕФЛЕКСИЯ Сұрақтарға жауап бере отырып тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтайды.

Сабақтан алған әсерлерін жазады. Формативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау
Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы:Жапырақ өркеннің бүйірлік жанама мүшесі. Жапырақтың сыртқы және ішкі құрылысы. Жапырақтың жұмсақ бөлігі және жабындық ұлпа. Лептесіктер. Жапырақтың алуантүрлілігі, олардың өсімдік тіршілігіндегі рөлі. Жапырақ – өсімдіктің фотосинтез жүретін арнайы мүшесі, су булану және газ алмасу. Жапырақтың түр өзгерістері.
Мақсаты: Өсімдіктің өсімді мүшесі – жапырақ, оның құрылысыммен, түрімен, түрөзгерісімен, қызметімен танысу.
Міндеті: Жапырақтың ішкі және сыртқы құрылысын, саналуандылығын және фунциясын меңгереді; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Стратегиялар: «Диалогты оқыту», «Зерттеушілік жұмыс», «Джиксо», «Өзін-өзі реттеу».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру, сабақтың өмірмен байланыстығын ескерту. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(15 минут) Буын, буынаралық деген не? Ұзарған өркен мен қысқарған өркеннің айырмашылығы неде, олар қандай қызмет атқарады? және т.б. Өткен тақырыпты оқушылар ауызша айтады. Бір-біріне сұрақ қоя отырып білімдерін тексереді. Суммативті бағалау Деңгейлік сұрақтар
Негізгі бөлім
(20 минут) Интерактивті тақта арқылы жапырақ туралы мағлұмат беру.
№10 зертханалық жұмыс.
Жапырақтың сыртқы құрылысы. Жапырақтағы лептесіктерді табу.
№11 зертханалық жұмыс.
Жапырақтың ішкі құрылысы. Жапырақтың түрөзгерістері. «Жапырақ» жайлы мағлұматты тындағаннан кейін зертханалық жұмыс жасайды. Оқулық, интерактивті тақта, зертханалық жұмыс дәптер.
Қорытынды
(5 минут) Жапырақ қандай қызмет атқарады? Жапырақтың қандай түрөзгерістері бар? Сыртқы құрылысына қарай жапырақтарды қалай бөлеміз? және т.б.
Үй тапсырмасы §14-18 оқып, конспектілеу.
РЕФЛЕКСИЯ Сұрақтарға жауап бере отырып тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтайды.

Сабақтан алған әсерлерін жазады. Формативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау
Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы:Сабақ – өркеннің негізгі бөлігі және қоректік заттарды өткізу мүшесі. Сабақтың буындары мен буынаралықтары. Сабақтың ішкі құрылысы. Сабақтың бойлап және жуандап өсуі. Камбийдің рөлі. Жылдық сақиналар.
Мақсаты: Өсімдіктің өсімді мүшесі – сабақ, оның құрылысыммен, түрімен, қызметімен танысу.
Міндеті: Сабақтың ішкі және сыртқы құрылысын, саналуандылығын және фунциясын меңгереді; Алған білімдерін өмірмен байланыстыру арқылы сыни тұрғыдан танымдық қабілеттерін дамыту; Оқыту барысында теорияны практикамен ұштастыру.
Қолданылатын модульдер:Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;АКТ-ны пайдалану; Талантты және дарынды балаларды оқыту;Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Стратегиялар: «Диалогты оқыту», «Зерттеушілік жұмыс», «Джиксо», «Өзін-өзі реттеу».

Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
(1-2 минут)
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру, сабақтың өмірмен байланыстығын ескерту. Сәлемдесіп, бар ынта-зейінін сабаққа аударады.
Тұсау кесер
(15 минут) Жапырақ қандай қызмет атқарады? Жүйкеленудің түрлері және атқаратын қызметі қандай? Жапырақтың ішкі құрылысы қандай қабаттардан тұрады? және т.б. Өткен тақырыпты оқушылар ауызша айтады. Бір-біріне сұрақ қоя отырып білімдерін тексереді.
Таратпа материалдарын орындайды. Формативті бағалау Деңгейлік сұрақтар
Негізгі бөлім
(20 минут) Интерактивті тақта арқылы сабақ туралы мағлұмат беру.
№ 12 зертханалық жұмыс.
Ағаштың көлденең кесіндісіндегі жылдық сақиналарды қарау. «Сабақ» жайлы мағлұматты тындағаннан кейін зертханалық жұмыс жасайды. Оқулық, интерактивті тақта, зертханалық жұмыс дәптер.
Қорытынды
(5 минут) Сабақ қандай қызмет атқарады? Сабақтың ішкі құрылысы қандай? Жылдық шеңбер қалай түзіледі? және т.б.
Үй тапсырмасы §10-12 оқып, конспектілеу.
РЕФЛЕКСИЯ Сұрақтарға жауап бере отырып тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтайды.

Сабақтан алған әсерлерін жазады. Суммативті бағалау Интерактивті тақта

Қысқа мерзімді жоспарлау
Мерзімі:__________
Уақыты:__________
Кабинеті:_________
Пәні: биология
Сыныбы: 6.
Тақырыбы:Өркеннің көптүрлілігі: вегетативтік және генеративтік, жерүстілік және жерастылық, қысқарған және ұзарған өркенд

Раздел: Конспекты уроков по биологии для 6 класса
Автор:
КГУ "СШ №23 поселка Молодежный"
Дата публикации: 02.02.2015
© При использовании материала ссылка на автора и сайт обязательна!
  Получить выходные данные
  Внести правки в свой материал

 Выходные данные (библиографическая ссылка):

Жаныспаева К. О. Краткосрочное планирование // Международный каталог для учителей, преподавателей и студентов «Конспекты уроков» // URL: https://xn----dtbhtbbrhebfpirq0k.xn--p1ai/bio/6-klass/file/5118-kratkosrochnoe-planirovanie (дата обращения: 28.03.2024)
  Скачать сертификат о публикации
  Заказать рецензию на публикацию