конспект урока Компьютерлік желілер туралы түсінік, оның тағайындалуы. Компьютерлік желілердің классификациясы. Internet
Сабақтың тақырыбы: Компьютерлік желілер туралы түсінік, оның тағайындалуы. Компьютерлік желілердің классификациясы. Internet
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру сабағы
Уақыты: 90 мин
Сабақ барысында қолданылатын педагогикалық технологиялар: Оқытудың компьютерлік, ақпараттық, дамыта оқыту, бақылау бағалау, деңгейлеп оқыту.
Белгіленген технологияны іске асыру әдістері:
Сабақтың әдісі - компьютерде жұмыс істеу, көрнекілік құралдарды қолдану, өзіндік іздену, сұрыптау, сараптау, өзін-өзі бақылау, даралап оқыту.
Сабақтың педагогикалық мақсаты:
- Ақпараттық технологияны қолдану арқылы білім берудің сапасын арттыру;
- Интерактивті технология әдісі мен электронды оқулықты қолданудың маңыздылығын көрсету;
- Студенттердің өз беттерінше іздену жұмыстары арқылы кәсіптік шеберліктерін жетілдіруге, ғылыми көзқарасын қалыптастыруға ықпал ету;
- Интерактивті тақтаны қолдану арқылы студенттердің белсенділігі мен қызығушылығын арттыру;
- Ақпараттық ізденіс қабілетін дамыту;
- Пәнаралық және пәнішілік байланысты тереңдету;
- Пәнге деген қызығушылығын ұйымдастыру.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Білімді қалыптастыру, студенттерді білімнен хабардар етіп қана қоймай, тың мәліметтер беріп, Компьютерлік желілердің классификациясына түсінік бере отырып, интернет желісін дұрыс қолдануға үйрету.
Дамытушылық: Жеке тұлғаны, жалпы қабілеттерін, талдау, салыстыра білу, негізгісін ажырата білу, керек компьютерді дұрыс қолдана білуге машықтандыру.
Тәрбиелік: Адамгершілік, патриоттық тәрбие беру, еңбекке баулу, мамандыққа бағдарлау.
Кәсіптік қасиеттерін қалыптастыру
Қасіптік қасиеттер | Сабақтың әр түрлі кезеңдерінде оларды қалыптастыру мүмкіндіктері |
Жинақылық, ұйымдастырушылық сезімі, ұқыптылық | 1 кезең 6 кезең |
Тәртіптілік, орындағыштық | Сабақтың барлық кезеңінде |
Жауапкершілік, ұқыптылық, зейін қою, байқағыштық, коммуникативтік қабілеттер, мұқият болу, талдай білу және жалпылау, қарым-қатынас мәдениеті, шлогикалық ойлау, орындағыштық | Сабақтың барлық кезеңінде |
коммуникативтік қабілеттер, мұқият болу | 4 кезең 5 кезең |
мамандығына қызығушылық | 4 кезең 7 кезең |
Сабақтың жабдықталуы:
Көрнекті құралдар:
- Слайдтар;
- Электронды оқу құралы.
Үлестірме материалдар:
- Тапсырмалар;
- Тест.
Техникалық оқу құралдары:
- Компьютер;
- CD, DVD дискілер.
Сабақ барысында қолданылатын оқу-әдістемелік құралдар:
- Оқу құралы / Қазақстан Республикасының ақпараттық теңсіздікті төмендету бағдарламасы бойынша халақты компьютерлік сауаттылыққа оқыту жөніндегі оқу-әдістемелік құрал // К.Б. Есекеев, Г.Қ. Нұрғалиева Алматы, ҰАО АҚ, 2007 -136 б. //
Негізгі әдебиеттер:
1.Білімді ақпараттандыру және оқыту мәселелері
/ Авт, ұж: Е.Ы.Бидайбеков, В.В.Гриншкун, Г.Б.Камалова, Д.Н.Исабаева, Б.Ғ.Бостанова / Оқулық – Алматы 2014, 352 бет.
- Информатика: Жалпы білім беретін мектептің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-сыныбына арналған оқулық , Сапарғалиева Б.Қ., Масалимова Н.Е., Тезекбаева Г.А., Астана, 2014 ж.
- Информатика: Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-сыныбына арналған оқулық Сапарғалиева Б.Қ., Масалимова Н.Е., Тезекбаева Г.А., Астана, 2014 ж.
- Информатика Михеева Е.В., Титова О.М. М. Изд.центр «Академия» 2013 ж.
- Компьютерлік желілер: Оқу әдістемелік кешен, Алматы. Нур-принт, 2012-144 бет.
- Информатиканың элементтері Ермеков Н.Т. Астана, Фоллиант 2007 ж.
- Windows 7 операциялық жүйелер. Зертханалық практикум. Орта мектептерде жоғары сыныптарға оқу құралы. Microsoft Excel –зертханалық оқу құралы, Балафанов Е.Қ., Бөрібаев Б., Даулетқұлов А.Б.
Қосымша әдебиеттер
- Стив Джонсон Windows Office 2007. Пресс 2009 г.
- Алексеев А.П. Солон Информатика. 2002 г.
- Соловьева Л.Ф. Информатика в видеосюжетах. Петербург 2002 г.
- Праффенберген Б. Эффективная работа с Ms Internet Explorer. Санкт-Петербург 1998 г.
WEB сайттар тізімі
- algorifm@mail.kz
- infojournal@mail.ru
- e-gov@mail.kz
- Ustaz@ mail.kz
- www.Google.ru
Кәсіптік модуль білімін игеру нәтижесіне қойылатын талаптар:
БҚ-1 | Оқу | |
БҚ-1.1 | Өзін-өзі дамыту: ұзақ мерзімді жоспарлау машықтарды игерген, кәсіпке және өзінің әлеуметтік міндеттеріне тұрақты, оң көзқарас қалыптасқан | |
БҚ-1.2 | Ақпарат: ақпаратты жинайдыжәне талдайды, білімін практикада қолданады. | |
БҚ-1.3 | Компьютерлік технология: жұмысында және өзін дамыту барысында қазіргі ақпараттық білім алу технологияларын қолданады | |
БҚ-2 | Этика | |
БҚ-2.1 | Қоғамдық өнер: қоғамдық өмірге белсене қатысады. | |
БҚ-2.2 | Этикалық қағидаттар: кәсіптік этикалық құндылықтарды дәріптейтін, әлеуметтік-мәдени диалогқа дайындығын көрсетеді. | |
БҚ-2.3 | Эстетика: жұмыс ортасының эстетикасын сақтайды және бағалайды. | |
БҚ-3 | Коммуникациялар және командада жұмыс жасау | |
БҚ-3.1 | Коммуникативтік дағдылар: Жағдайды ескере отырып, әртүрлі адаммен тиімді қарым-қатынас жасай алатынын көрсетеді. | |
БҚ-3.2 | Командада жұмыс жасау: әртүрлі командада жұмыс жасай отырып, жауапкершілігін көрсетеді. |
Студент білуі керек:
- Ақпараттарды жіберу тәсілдерін;
- Желілік технологиялар ұғымын;
- Компьютерлердің бір-бірімен қалай байланыс жасалатынын;
- Желіні пайдалана білуді;
- Желіні пайдалану әдістерін;
- Әлемдік ақпараттық кеңістікке ену жағдайында компьютерлік желі технологиясын студенттерге меңгертудің тиімді әдіс-тәсілдерін.
Студент істей алуы керек:
- Желіні іске іске қосуды;
- Желіге қосылған компьютер мен байланыс жасауды;
- Ақпарат алмасуды;
- Ақпараттарды сақтауды, көшіруді және баспаға басып шығаруды.
- Интернеттен ақпараттарды көшіруді.
Пәнішілік байланыс:
Тақырып 2.2 Компьютердің негізгі құрылғыларын баптау және орнату;
Тақырып 4.1 Архивтеу туралы түсініктеме. WinRAR, WinZIP архиваторлары. Архивті құру туралы мүмкіндіктері.
Пәндер аралық байланыс (қамтитын, қамтылатын пәндер)
Қамтитын пәндер:
- Орыс тілі /сөздікпен/
- Ағылшын тілі /сөздікпен/
Қамтылатын пәндер:
- Терапия /тынысалу мүшесі жүйелерінің зақымдалу семиотикасы және зерттеу әдістері /
- Ішкі аурулар пропедевтикасы /клиникамен танысу/
Сабақ жоспары
| Сабақ кезеңдері | Мақсаты | Қызметті сипаттау | Уа қы ты | Жабдық талу | |
оқытушының | студенттің | |||||
1 | Үйымдастыру сәті | - Сабаққа дайындығын ұйымдастыру, жұмыс көңіл-күйді қалыптастыру | - Студенттермен амандасу. - Аудиторияның дайындығын, студенттердің сыртқы көрінісін тексереді. - Сабақтың жаб-дықталуын, оқу-лық, жұмыс дәп-терлердің түгел-дігін тексереді. - Келмеген студенттерді белгілейді. | - Оқытушымен амандасу - Кезекші келмеген студенттердің аты-жөнін, сабаққа келмеу себебі туралы ақпарат береді. | 5 мин | Топ журналы, студенттердің оқулықтары, дәптерлері, сабаққа қажетті көрнекі құралдар, техникалық құралдар |
2 | Студенттердің өткен тақырып бойынша білімін бағалау | -Студенттердің өткен тақы-рып бойынша білімін, тақы-рыпты игеру денгейін анықтау. | - Студенттердің білімін ауызша сұрау. - Студенттердің білімін тестілеу арқылы бағалайды. | - Ауызша сұрақтарға жауап береді -Тест сұрақтарын жауап береді | 20 мин | №1 Қосымша, №2 Қосымша |
3 | Жаңа тақырыпқа мотивация лық сипатта-ма беру, сту-денттерді са-бақтың жоспарымен, мақсаттары- мен таныстыру | - Тақырыптың маңыздылы-ғын ашу | - Оқытушы сту-денттерді жаңа тақырыпты хабарлап, оның информатикадағы орнын түсіндіреді. - Студенттерді сабақтың мақсат-тарымен таныс-тырады. - Студенттердің көңілін тақырып-тың маңыздылы-ғына аударады. - Пәнаралық байланыстар схемасын түсіндіреді. | - Тақырыппен, сабақ мақсатымен танысады. - Тақырыптың өз мамандығындағы маңыздылы ғын анықтайды | 5 мин | №3 Қосымша
|
4 | Жаңа тақырыпты түсіндіру | - Тақырып бой-ынша студенттердің білімін кеңей-ту, болашақ кәсібіне бағ-дарлау, ақпа-рат көздері-мен жұмыс жасауға бағдар беру, сөздік қорларын байыту, логикалық ойлау ж/е шығармашы-лық қабілет-терін дамыту, топпен жұмыс істегенде ком-муникативті дағдыларын қалыптастыру. | - Жаңа тақырыптың терминдерімен таныстыру. - Жаңа тақырыпты түсіндіру. - Ақпарат көздерімен жұмыс жасауға бағдар беру. | - Оқытушының айтқанын тыңдау. - Жаңа тер-миндерді ұғыну - Қажетті ақпаратты дәптерлеріне жазады | 20 мин | №4 Қосымша /интерактивті тақта/ |
5 | Жаңа тақырыпты пысықтау | -Студенттердің жадыда сақтау қабілетін, зейінділігін дамыту, қарым-қатынас мәдениетін дамыту. | - Оқытушы интерактивті тақтада дайындалған тапсырма береді. - Оқулықтан тапсырма береді. - Тапсырмаларды орындау жолын түсіндіреді. | - Интерактивті тақтада, оқулықтан берілген тапсырмаларды топпен де, жеке де орындайды. | 30 мин | №5 Қосымша |
6 | Бағалау және қорытындылау | Алған матери-алды жинақ тап қорытын-дылау. | - Сабақтың барлық кезеңіне қысқаша тоқталып, қорытындылайды. - Студенттерге өзін-өзі бағалау қағазын таратады. - Өзін өзі бағалау парағын жинайды. - Жақсы орындаған тапсырмаға пікірін айтады. | - Таратылған өзін-өзі бағалау парағын толтырып, оқытушыға береді. - Өз пікірлерін ортаға салады | 5 мин | №6 Қосымша /интерактивті тақта/ |
7 | Үйге тапсырма беру | Студенттердің келесі сабаққа дайындығын қамтамасыз ету. - Сабақтың аяқталғанын хабарлау, кезекшілерге тапсырма беру | - Студенттерге білуі керек болған сұрақтарды, игеруі қажет болған тапсырмаларды, әдебиеттер тізімін хабарлайды. | - Үйге тапсырманы жазады - Жұмыс орнын тәртіпке келтіреді | 5 мин | №7 Қосымша |
Выходные данные (библиографическая ссылка):
Кайрмагамбетова . А. Компьютерлік желілер туралы түсінік, оның тағайындалуы. Компьютерлік желілердің классификациясы. Internet // Международный каталог для учителей, преподавателей и студентов «Конспекты уроков» // URL: https://xn----dtbhtbbrhebfpirq0k.xn--p1ai/informatika/9-klass/file/67080-kompyuterlik-zheliler-turaly-t-sinik-ony-ta-ajyndaluy-kompyuterlik-zhelilerdi-klassifikatsiyasy-internet (дата обращения: 22.12.2024)- Стуктурированные данные. Массивы
- Система управления базой данных
- Отчего люди не летают. Интегрированный урок физики и информатики
- Цикл с предусловием
- Обьединеные WEB- делом
- Рекурсия
- Calc. Графики и диаграммы
Вместе мы делаем образование лучше!
Сейчас на сайте 5915 пользователей.
Отзывы