Для подтверждения авторства введите
e-mail, указанный при добавлении материала.
На этот адрес электронной почты будет отправлена ссылка для редактирования

конспект урока Жақшалы өрнектер

Күні: 23.10.15

Пәні: математика.

Сыныбы: 2 «ж»

Сабақтың тақырыбы: Жақшалы өрнектер.

Сабақтың мақсаты: а) Жақшалы өрнектердің жазылуы мен оқылуы,

амалдардың
орындалу тәртібімен таныстыру ,есептеу

дағдыларын
жетілдіру.

б) Оқушылардың
ойлау, есте сақтау, қисынды ойлау

қабілеттерін
дамыту.

в) Ұйымшылдыққа,
шапшаңдылыққа, икемділікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ -
жауап, СТО стратегиялары

Сабақтың көрнекілігі:топшама, доп,
геометриялық фигуралар, кесте

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушыларды жинақтау үндемес ойыны арқылы құралдарын тексеру.

Психологиялық дайындық.

Әрбір адам
? Туысым, досым, жұрағат

Әрбір сабақ ? Үйрену, ұғу,
жұрағат.

Әрбір ісің ? Тірлік, бірлік,
адалдық.

Әрбір сөзің ? Шындық, бірлік, адамдық

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Математикалық диктант.

5 пен 6-ның қосындысы нешеге тең?

13 пен 9 дың айырмасын ата

7 мен 8-дің қосындысы неше?

14 пен 8-дің айырмасын ата

16 мен 7-нің айырмасын ата.

9 бен 5-тің қосындысын ата.

Қызығушылығын ояту.

Шығармашылық
жұмыс.

Гүлнар бір қатарға 4 фигураның суретін  салуы керек.

Бірінші орында дөңгелек тұрады, ал пішіні бірдей фигураларды орналастырудың
неше нұсқасын салуы мүмкін ?

Гүлнар бұл фигураларды орналастырудың неше
нұсқасын салу мүмкін ?

Жауабы:

Жаңа сабақ.   Ребус арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

Ж ‘

лы

5+6        ‘‘‘

Жауабы: Жақшалы өрнектер

Жаңа сабақты түсіндіру.

а)  6 мен 2 сандарының айырмасына 4-ті қос.

1
2          2

( 6 – 2 ) +
4 = 4 + 4 =8

Жақша ішіндегі 6 мен 2-нің айырмасы мен 4-тің
қосындысы.

ә)   6  санына 2 мен 4 сандарының қосындысын азайт.

2     1            2

6 - ( 2 + 4
) = 6 - 6 =0

6 мен жақша ішіндегі 2 мен 4-тің қосындысымен
айырмасы.

Жақша
ішіндегі амал бірінші орындалады.

Оқулықпен жұмыс.

1 есеп. Өрнектерді оқы. Олардың мәнін тап.
Ауызша орындау.

10 +30

40 + 20

100 - 90

60 -20

20 + 70

60 +30

100 - 90

20 + 70

800

40

30

3 есеп. Өрнектерді оқып, олардың мәнін тап. Тақтамен жұмыс.

17 – (5 + 5) = 17 – 10 = 7                                  ( 15 –
9 ) – 5  = 6 - 5= 1

80 + (40 - 20) = 80 + 20 = 100                           (40 + 20) - 50 = 60
- 50 = 10

100
– (60 + 20) = 100 – 80 = 20

50
- (40 - 20) = 50 – 20 = 30

Сергіту сәті.

Шаршасыңдар балалар,

Қолдарыңды созыңдар

Бір,екі,үш, төрт, бес.

Саусақтармен ойындар

Денелерің шынықсын

Саналарың тынықсын.

4. Теңдіктер тура болатындай жақта қой.

Өзбетімен жұмыс. Топшама. (
Тақтамен тексеру.)

8 – 5 – 2 = 1                     9 – 4 + 2 = 3                          3 + 6 – 4 = 5

8 – 5 – 2 = 5                     9 –
4 + 2 = 7                          10 – 7
+ 2 = 1

ІV. Қортынды. Венн диаграммасы.

6 –
( 2 + 4 ) = 0
6 –
2  + 4 = 8

Жақшалы өрнек

Өрнек мәнінің

өзгешелегінде,

оқылуы. Мыс:0

Ө         Өрнектің мәнінің

өзгешелігінде,

оқылуы. Мыс: 8

Санды
өрнек

Есеп

Мысал

Кестемен жұмыс.

Жақшалы өрнектер

17

10

18

9

16 - (4 + 2)

+

(17 - 9) +10

+

(15 - 8) +10

+

18 - (8+1)

+

Бағалау. Мадақтау. Үйге тапсырма

5.Есепті шығар және салыстыр.

Өз бетімен жұмыс.

8 – 5 – 2 = 1                     9 –
4 + 2 = 3                          3 + 6
– 4 = 5

8 – 5 – 2 = 5                     9 –
4 + 2 = 7                          10 – 7
+ 2 = 1

Кестемен жұмыс.

Жақшалы өрнектер

17

10

18

9

16 - (4 + 2)

(17 - 9) +10

(15 - 8) +10

18 - (8+1)

Өз бетімен жұмыс.

8 – 5 – 2 = 1                     9 –
4 + 2 = 3                          3 + 6
– 4 = 5

8 – 5 – 2 = 5                     9 –
4 + 2 = 7                          10 – 7
+ 2 = 1

Кестемен жұмыс.

Жақшалы өрнектер

17

10

18

9

16 - (4 + 2)

(17 - 9) +10

(15 - 8) +10

18 - (8+1)

Өз бетімен жұмыс.

8 – 5 – 2 = 1                     9 –
4 + 2 = 3                          3 + 6
– 4 = 5

8 – 5 – 2 = 5                     9 –
4 + 2 = 7                          10 – 7
+ 2 = 1

Кестемен жұмыс.

Жақшалы өрнектер

17

10

18

9

16 - (4 + 2)

(17 - 9) +10

(15 - 8) +10

18 - (8+1)

Өз бетімен жұмыс.

8 – 5 – 2 = 1                     9 –
4 + 2 = 3                          3 + 6 – 4 = 5

8 – 5 – 2 = 5                     9 –
4 + 2 = 7                          10 – 7
+ 2 = 1

Кестемен жұмыс.

Жақшалы өрнектер

17

10

18

9

16 - (4 + 2)

(17 - 9) +10

(15 - 8) +10

18 - (8+1)

Өз бетімен жұмыс.

8 – 5 – 2 = 1                     9 –
4 + 2 = 3                          3 + 6
– 4 = 5

8 – 5 – 2 = 5                     9 –
4 + 2 = 7                          10 – 7
+ 2 = 1

Кестемен жұмыс.

Жақшалы өрнектер

17

10

18

9

16 - (4 + 2)

(17 - 9) +10

(15 - 8) +10

18 - (8+1)

Өз бетімен жұмыс.

8 – 5 – 2 = 1                     9 –
4 + 2 = 3                          3 + 6
– 4 = 5

8 – 5 – 2 = 5                     9 –
4 + 2 = 7                          10 – 7
+ 2 = 1

Кестемен жұмыс.

Жақшалы өрнектер

17

10

18

9

16 - (4 + 2)

(17 - 9) +10

(15 - 8) +10

18 - (8+1)

Өз бетімен жұмыс.

8 – 5 – 2 = 1                     9 –
4 + 2 = 3                          3 + 6
– 4 = 5

8 – 5 – 2 = 5                     9 –
4 + 2 = 7                          10 – 7 + 2 = 1

Кестемен жұмыс.

Жақшалы өрнектер

17

10

18

9

16 - (4 + 2)

(17 - 9) +10

(15 - 8) +10

18 - (8+1)

Өз бетімен жұмыс.

8 – 5 – 2 = 1                     9 –
4 + 2 = 3                          3 + 6
– 4 = 5

8 – 5 – 2 = 5                     9 –
4 + 2 = 7                          10 – 7
+ 2 = 1

Кестемен жұмыс.

Жақшалы өрнектер

17

10

18

9

16 - (4 + 2)

(17 - 9) +10

(15 - 8) +10

18 - (8+1)

Логикалық тапсырмалар

Қызықты есептер.

Тест.

1. Сандар қатарын азаю ретіне қарай таңда.

а) 40, 50, 60, 70

в) 98, 87,99, 68

с) 69, 68, 67, 66

д) 39, 49, 59, 69

2. 39 санының іргелестерін тап.

а) 38 и 40

в) 40 и 41

с) 37 и 38

д) 37 и 40

3. Тура теңдікті тап.

а) 10 – 5 + 4 = 1

в) 10 + ( 5 + 4 ) = 1

с)  ( 10 – 5
) + 4 = 1

д) 10 –  ( 5
+ 4) = 1

Семантикалық картамен жұмыс.

Жақшалы өрнектер

5

4

6

7

11-7

16-9

15-9

13-8

Тест.

1. Сандар қатарын азаю ретіне қарай таңда.

а) 40, 50, 60, 70

в) 98, 87,99, 68

с) 69, 68, 67, 66

д) 39, 49, 59, 69

2. 39 санының іргелестерін тап.

а) 38 и 40

в) 40 и 41

с) 37 и 38

д) 37 и 40

3. Тура теңдікті тап.

а) 10 – 5 + 4 = 1

в) 10 + ( 5 + 4 ) = 1

с)  ( 10 – 5
) + 4 = 1

д) 10 –  ( 5
+ 4) = 1

Әрбір адам
? Туысым, досым, жұрағат                              Әрбір
адам ? Туысым, досым, жұрағат.

Әрбір сабақ ? Үйрену, ұғу, жұрағат.                                   Әрбір сабақ ?
Үйрену, ұғу, жұрағат.

Әрбір ісің ? Тірлік, бірлік,
адалдық.                                   Әрбір ісің ? Тірлік, бірлік,
адалдық.

Әрбір сөзің? Шындық, бірлік,
адамдық.                           Әрбір сөзің? Шындық, бірлік, адамдық.

**
**

Шаршасыңдар балалар,                                                               Шаршасыңдар
балалар,

Қолдарыңды созыңдар
Қолдарыңды созыңдар

Бір,екі,үш, төрт, бес.
Бір,екі,үш, төрт, бес.

Саусақтармен ойындар                                                               Саусақтармен
ойындар

Денелерің шынықсын                                                                 Денелерің шынықсын

Саналарың тынықсын
.Саналарың тынықсын.

Раздел: Конспекты уроков по математике для 2 класса
Автор:
учитель начальных классов
Дата публикации: 11.02.2016
© При использовании материала ссылка на автора и сайт обязательна!
  Получить выходные данные
  Внести правки в свой материал

 Выходные данные (библиографическая ссылка):

Ахметова Б. Е. Жақшалы өрнектер // Международный каталог для учителей, преподавателей и студентов «Конспекты уроков» // URL: https://xn----dtbhtbbrhebfpirq0k.xn--p1ai/matem/2-klass/file/23361-zha-shaly-rnekter (дата обращения: 14.11.2024)
  Скачать сертификат о публикации
  Заказать рецензию на публикацию